Home › Opzeg › Zelf ontslag nemen

Opzeg als je zelf ontslag neemt: hoeveel weken en hoe?

Wil je je job opzeggen? Zo lang moet je nog werken, en zo neem je correct ontslag.

Gepubliceerd op 9 november 2026 · Geldende Belgische regels

Kort: Neem je zelf ontslag, dan bedraagt de opzeg van 1 week (minder dan 3 maanden anciënniteit) tot maximaal 13 weken (8 jaar en meer). Hij begint op de maandag na de kennisgeving. Het ontslag moet schriftelijk gebeuren.

Bereken je opzeg bij ontslag

Vul de begindatum van je contract in: het aantal weken verschijnt meteen.

Bereken mijn opzeg →

Hoeveel weken opzeg?

Sinds 2014 hebben arbeiders en bedienden dezelfde termijnen. De opzeg hangt alleen af van je anciënniteit bij de werkgever.

AnciënniteitOpzeg (zelf ontslag nemen)
Minder dan 3 maanden1 week
3 tot 6 maanden2 weken
6 maanden tot 1 jaar3 weken
1 jaar tot 18 maanden4 weken
18 maanden tot 2 jaar5 weken
2 tot 4 jaar6 weken
4 tot 5 jaar7 weken
5 tot 6 jaar9 weken
6 tot 7 jaar10 weken
7 tot 8 jaar12 weken
8 jaar en meer13 weken (maximum)

De opzeg van de werknemer is veel korter dan die van de werkgever, en bedraagt nooit meer dan 13 weken.

Nieuw: voor een contract dat begon vanaf 1 augustus 2026, bedraagt de opzeg 1 week tijdens de eerste 6 maanden.

Zo neem je ontslag

  1. Schrijf een ontslagbrief. Een mondeling ontslag telt niet.
  2. Vermeld de begindatum en de duur van de opzeg.
  3. Overhandig hem persoonlijk (je werkgever ondertekent een duplicaat), of verstuur hem aangetekend.

Je hoeft niet uit te leggen waarom je vertrekt. Een voorbeeld vind je in ons artikel opzegbrief.

Controleer de einddatum

De rekenhulp geeft je exacte anciënniteit en de duur van de opzeg.

Maak de berekening →

Wanneer begint de opzeg?

De opzeg begint op de maandag na de week waarin je de brief overhandigt. Een aangetekende brief telt vanaf de 3de werkdag na de verzending.

Voorbeeld: je overhandigt je brief op woensdag 18 november. De opzeg begint op maandag 23 november. Met 6 weken is je laatste dag zondag 3 januari.

Vroeger vertrekken?

Twee mogelijkheden:

  • Een akkoord met je werkgever: jullie leggen samen een einddatum vast. Zet het op papier.
  • Vertrekken zonder te presteren: dan moet je je werkgever een vergoeding betalen gelijk aan het loon van de weken die je niet presteert.

En de werkloosheidsuitkering?

Na een ontslag door jezelf kan de RVA je werkloosheidsuitkering weigeren voor een aantal weken (werkverlating zonder wettige reden). Zorg dat je een nieuwe job hebt voor je ontslag neemt. Lees onze gids over werkloosheid.

Veelgestelde vragen

Kan ik mijn ontslag intrekken?

Nee, tenzij je werkgever akkoord gaat. Een schriftelijk en overhandigd ontslag is definitief.

Wordt mijn opzeg geschorst als ik ziek word?

In principe niet: de opzeg die de werknemer geeft, loopt door tijdens ziekte. Lees ons artikel over ziek zijn tijdens de opzeg.

Heb ik recht op verlof om werk te zoeken?

Ja, je mag tijdens de opzeg met behoud van loon afwezig zijn om werk te zoeken. Lees ons artikel over afwezigheid tijdens de opzeg.

Je opzeg in 1 minuut

Zelf ontslag nemen of ontslagen worden, arbeider of bediende: dezelfde rekenhulp.

Nu berekenen →

Bronnen

Infocheck.be is geen officiële website. Deze informatie is louter indicatief. Sommige paritaire comités hebben bijzondere regels: vraag bij twijfel raad aan je vakbond of een advocaat.